Milyen a kispapok élete ma? Hogyan próbál a képzés a kihívásokra reagálni? Mi van, ha valaki szerelmes lesz? Balogh Attilánál, az Esztergomi Szeminárium rektoránál jártunk.
Ima az ökumenikus lelkületért
A keresztények egységének imahetén a Fokoláre – ma 105 éve született – alapítójának egy fohászával kérjük az Urat, hogy segítsen az egység lépéseinek megtételében.
Ma lenne 105 éves Chiara Lubich. A „Legyenek mindnyájan egy” karizmájának letéteményese a II. vatikáni zsinat időszakában a katolikus egyház részéről az ökumenizmus egyik úttörője volt, amiért már 1977-ben megkapta az amolyan vallási Nobel-díjnak számító Templeton-díjat. Ezután más vallási vezetők megkeresésére válaszolva a nagyvallásokkal folytatott párbeszédbe is nagy elánnal vetette bele magát, a Fokoláre mozgalommal együtt. Chiara Lubich az Egyházak Világtanácsának (WCC) 2002. évi gyűlésén így imádkozott. És szívünkben vele együtt mondjuk mi is, akik e héten templomainkban, imaházainkban összegyűlünk az ige körül, hogy kifejezzük közösségünket:
Itt vagyunk, Urunk, és egy nagy kéréssel állunk eléd:
Szítsd fel mindannyiunkban az igaz testvéri tiszteletet, a mély egymásra figyelést! Gyújtsd lángra bennünk a kölcsönös szeretetet, amely lehetővé teszi, sőt elhozza lelki jelenlétedet közénk!
„Hisz nélküled semmit sem tehetünk” (vö. Jn 15,5), de ha Te közöttünk vagy,
fényed megvilágosít, és oly sok kereszténnyel együtt dolgozhatunk azon, hogy az egyházak közötti teljes és látható közösség egy napon valósággá váljon.
Ehhez szükségünk van Rád, Jézus.
Mi most, mielőtt elkezdenénk ezt a fontos találkozót, „haszontalan és hűtlen szolgák”-ként állunk Eléd. Szükségét érezzük, hogy mindenekelőtt bocsánatot kérjünk a magunk nevében, és minden időben élt keresztény testvéreink nevében, amiért meggondolatlanul oly sok darabra téptük szét köntösödet, és amiért közömbösen szétszaggatva hagytuk. De mi mást tehetnénk, minthogy
lángoló reményt táplálunk a Te irgalmadban, amely mindig nagyobb minden bűnünknél, és amely nemcsak megbocsátani, hanem felejteni is képes.
Jézus, most mindez a szívünkben ég, és közben elönt a hála mindazért, amit kegyelmeddel, a Szentlélek ösztönzésére az elmúlt majdnem egy egész évszázadon át, sok egyház keresztényei képesek voltak megtenni a kölcsönös közeledésért. Tették ezt a szeretet gyümölcsöző párbeszédével, intenzív teológiai munkával és az emberek érzékenyítésével az egység szükségességére. Az elért egység Rólad fog tanúskodni a világnak, szívek és népek Királya és Ura.
Ámen.
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: Chiara Lubich és Donald Coggan, Canterbury érsek (focolare.org)
Forrás: Chiara Lubich: Il dialogo è vita, Città Nuova, 2007, 47-49.o.
Fordította: Prokopp Katalin