Üres tekintettel magunk elé meredve ülünk, habár tudjuk, hogy rengeteg a feladat, de legszívesebben valahol egészen máshol és egészen mással foglalkoznánk. Ismerős érzés? Akkor lássuk, mit tehetünk!
Minden házasság folyamatban lévő munka
Hamarosan megérkezik a nyomdából John Yzaguirre és Claire Frazier-Yzaguirre Boldogabb házasságban című könyve. A tanácsadó házaspár hazájukban, az Egyesült Államokban már évtizedek óta nagy sikerrel alkalmazzák a könyvben bemutatott módszertanukat, mellyel a házasságok megújulhatnak és a mindennapokban öröm forrásává válhatnak bármilyen életszakaszban. A könyv bevezetőjét közöljük, mely bemutatja a legfőbb elveiket.
Miben különbözik ez a könyv a házasságról szóló sok más könyvtől? Abban, hogy a keresztény házasságban megélhető egység dinamikájának új modelljét mutatja be; világos módszertant kínál, amelyet az eltérő keresztény felekezetű és kulturális hátterű párok is tudnak alkalmazni; végül pedig releváns, inspiráló, gyakorlati és hatékony megközelítést nyújt.
A házasságról szóló legtöbb könyv olyan elveket, készségeket, szokásokat mutat be, amelyek különböző kutatásokból és a tartós kapcsolatok divatos „receptjeiből” származnak. Gyakran hiányzik belőlük az egészséges és boldog házasság világos mintája. Ez a könyv a keresztény házasság olyan modelljét mutatja be, amely a sikeres házasságokat vizsgáló legjobb pszichológiai kutatások eredményeit egyesíti a keresztény egységet középpontba helyező kortárs lelkiséggel. Ezt a könyvet úgy írtuk meg, mintha beszélgetést folytatnánk az olvasóval, és igyekeztünk elkerülni a szaknyelvet.
Egy kedves történet talán segít bemutatni modellünket. Claire talált egy levelet, amelyen ez állt: „A sikeres kapcsolathoz három fontos dolog szükséges.” Kíváncsian kibontotta, és ezt olvasta belül: „Sajnos senki sem tudja, mik azok!” Felnevettünk, mert mi felsorolhattuk volna ezt a három dolgot. A mi modellünk éppen az egység három forrását mutatja be a házasságban: empátia, autonómia és kölcsönösség.
Módszerünk bemutatja az empátia, az autonómia és a kölcsönösség fejlesztésének stratégiáit. Ezek a házasság három alapvető dimenzióját jelenítik meg: a házastársad, te magad és a kettőtök közötti kapcsolatot. Az empátia által megismered házastársadat; az autonómia az éned ajándéka, amelyet a kapcsolatba viszel; a kölcsönösség pedig az a kapcsolat, amely az empátia és az autonómia kreatív szintéziséből születik meg.
Amikor egy házaspár ezeket a dimenziókat fejleszti, egyesíti és megéli, házasságukban a különbözőségben való egység megtapasztalását szeretet és öröm kíséri majd.
Először is az empátiát mint intelligens szeretetet mutatjuk be. Az empátia segítségével a házastársak valóban alaposan megismerhetik és szerethetik egymást, és elsajátíthatják egymás befogadásának művészetét. Az empátia nem attól függ, hogy szeretik-e egymást, hanem attól, hogy a társuk úgy szereti-e őket, ahogyan ők szeretnék. Minél inkább úgy érzi valaki, hogy megértik, elfogadják, értékelik és szeretik őt, annál valószínűbb, hogy mindezt viszonozni fogja. A valódi empátia gyümölcse a kölcsönösség, nem pedig a társfüggőség. Az empátia készségek sorát jelenti. Áttekintjük, hogy a házastársak hogyan tudnak egymáshoz érzelmileg kapcsolódni (1. fejezet), hogyan tudják megérteni egymás szükségleteit (2. fejezet), hogyan tudnak egymás szükségleteire intelligens módon válaszolni (3. fejezet), végül pedig az empátia lelkéről szóló gondolatok következnek (4. fejezet).
John és Claire Yzaguirre
A könyv második részében az autonómiáról mint az egészséges én ajándékáról lesz szó. Az autonómia azt jelenti, hogy a házastársak megfelelő gondot fordítanak egyéni életükre, hogy a lehető legjobb személyes ajándék lehessenek egymás számára. Képzeljük el az életet egy házként, amelynek hét helyisége van: munka, család, barátok, lélek, egészség, képzés és közösség. Stratégiákat fogunk felvázolni ahhoz, hogy a ház minden szobájában harmónia legyen, és elérjünk egyfajta egyensúlyt az életben (5. fejezet); hatásos ellenszereket kínálunk a „mérgező” gondolatok ellen, amelyek eltorzítják a valóságot, és negatív érzéseket váltanak ki belőlünk (6. fejezet); gyakorlati módszereket mutatunk be, hogy életünket egyszerűbbé és stresszmentessé tegyük (7. fejezet); végül a lélek autonómiájáról szóló elmélkedéssel zárjuk a második részt (8. fejezet).
A 3. részben a kölcsönösséget mint az egységből fakadó örömet mutatjuk be. A tökéletes szeretet a kölcsönös szeretet. Az empátia önzetlen szeretet, amikor a házastársak feltétel nélkül szeretik egymást. Az autonómia által tudunk még jobban szeretni.
A kölcsönösséggel pedig az érett szeretet egyre tökéletesebbé válik.
A kölcsönösség magában foglalja az egymással való kommunikációt (9. fejezet); a képességet, hogy bölcsességgel és tisztelettel oldjuk meg konfliktusainkat (10. fejezet); a megbocsátáshoz és a kiengesztelődéshez szükséges erőt (11. fejezet) és az egység lelkiségének megélését (12. fejezet).
Könyvünk kérdőíveket és gyakorlatokat is tartalmaz, amelyek lehetőséget kínálnak ezeknek a képességeknek az azonosítására és finomhangolására. Arra hívjuk a házaspárokat, hogy töltsék ki ezeket, és a gyakorlatban is hasznosítsák az így szerzett tapasztalatokat. Ez a könyv segít abban, hogy a házastársak személyre szabott tervet készíthessenek arról a házasságról, amelyre vágynak. Minden házasság „folyamatban lévő munka”, ezek a gyakorlatok és stratégiák pedig segíthetnek a pároknak rátalálni a kapcsolatukban rejlő lehetőségekre. Ha az egyes fejezetekben kifejtett készségek elsajátítására egy-egy hetet szánunk, házasságunk három hónap alatt gazdagon megújul.
Könyvünk egyedülállóan ökumenikus és több kultúrát felölelő hátterünket tükrözi. John katolikus, és amikor találkoztunk és összeházasodtunk, Claire baptista lelkésznő volt. John hispán származású, Claire pedig anglo-amerikai hátterű. Származási családunk sok mindenben markánsan különbözött. Ennek ellenére az évek során alkalmaztuk mindazt, amiről ebben a könyvben írunk, és bár mi is megtapasztaljuk azokat a korlátokat és akadályokat, mint más házaspárok, házasságunk ma is virágzik. Tapasztalatunk szerint modellünket az eltérő keresztény felekezetekhez tartozó vagy eltérő kulturális hátterű házaspárok is jól tudják alkalmazni.
Hisszük, hogy ezt a könyvet olvasóink is hasznosnak fogják találni házasságuk ápolásához, függetlenül attól, hogy frissen házasodtak, már kirepültek a gyerekeik, vagy esetleg már az aranylakodalmukon is túl vannak. Reméljük, ez a könyv mindenkit az általunk javasolt stratégiák gyakorlására bátorít, és bízunk benne, hogy házasságuk az egység új szintjét fogja elérni, ahogy számtalan más házaspár esetében történt. A házasságról és a családi életről rendezett műhelyeink és lelkigyakorlataink során kapott visszajelzések megerősítik ennek a modellnek az életre és a házasságra gyakorolt pozitív hatását. Sok párnak tudtunk segíteni, hogy házasságukat a puszta túlélésből vagy vegetálásból folyamatos növekedési pályára állítsák. Az általunk javasolt egyszerű szemléletmód és gyakorlati megközelítés olyanná tudja formálni házasságotokat, amilyennek Isten tervezte azt számotokra.
Az egység fő forrásainak egybefoglalása az általunk megélni igyekezett keresztény szemléletben gyökerezik, de meggyőződésünk, hogy más vallások hagyományai is értékes szempontokat adnak hozzá a házasság spiritualitásához. Ha nem vagy keresztény, bátorítunk, hogy keresd meg azokat az elveket, amelyek összhangban állnak a meggyőződéseddel.
Ez a könyv segítséget nyújt abban, hogy miként építsd napról napra a házasságodat. Egyszerre kínál egységes szemléletmódot, és megmutatja azokat a nélkülözhetetlen képességeket, amelyekre szükség van ahhoz, hogy az elképzelésből valóság legyen. Ne egyszerre olvasd végig ezt a könyvet, mert akkor csak a polcon fog pihenni utána. Inkább legyen mindig kéznél, mint segítség a készségek életre szóló gyakorlásához.
A könyv hamarosan megrendelhető lesz webshopunkban.
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fordította: Molnárné Horánszky Anna