Hétfőn hajnalban, 91 évesen elhunyt Ennio Morricone világhírű zeneszerző. Örökségül hagyva a világra számtalan klasszikussá vált filmzenét, a nagyzenekari koncertek feledhetetlen élményét, melyekben minden taktusban ott lüktet a ...
Zenei tiszteletadás a költészetnek: a Zsongom együttes
A Zsongom versmegzenésítő együttes évek óta a könnyűzene segítségével viszi közelebb a verseket hallgatóihoz. Lemezeiken Petőfi Sándortól Lackfi Jánosig találhatunk zenei köntösben megjelenő költeményeket. Ercsey Gréta dalszerző-énekesként beszél az együttes múltjáról, jelenéről, valamint terveikről.

Olvasási idő: 9 perc
Grétával még beregszászi főiskolás éveim alatt ismerkedtem meg, ahol jó barátságot ápoltunk. Más-más okból ugyan, de a főiskola befejezése után mindketten Budapesten folytattuk tovább az életünket. Egy ökumenikus ifjúsági csoport megalapításában is közösen vettünk részt néhány más taggal együtt, mert éreztük a Kárpátalján hagyott közösségeink hiányát. Gréta magával ragadó hangjának, a felcsendülő sokszínű daloknak köszönhetően kedvenc együttesemé vált a Zsongom.
Az együttes neve többet jelent, mint az elsőre tűnik…
A névadás nem volt egyszerű, de játszani kezdtünk a keresztneveink kezdőbetűivel. A férjem, Zsombor és én duóban kezdtük a zenélést. Később társult mellénk Simon Márton barátunk. Ez a trió lett a zenekar magja, a zenekari nevünket is a keresztneveink kezdőbetűiből raktuk ki: a ZSGM-ből alakult ki a Zsongom név. Sikerült így egy értelmes szót alkotnunk, amiben benne van a zsong, vagy akár az angol song szó is, ami dalt jelent, de az alapító tagok nevei is.
Mikor és hogyan született meg a Zsongom?
Zsomborral még Beregszászon ismerkedtünk meg: csaknem tíz évig járt ki Kárpátaljára angol nyelvű bibliatáborokba táboroztatni, én pedig ottani gimnazistaként sokáig voltam visszajáró táborozó. Később a főiskola végén én magam is vittem csoportot tanárjelöltként. Ekkor kezdett komolyabbá válni a kapcsolatunk. A zenélést is ehhez a táborhoz kötöm: nagyon sok jó hangulatú spirituálét, gospelt és angol nyelvű ifjúsági dalt tanultunk meg és énekeltünk a közös reggeli alkalmakon. Amikor később összeházasodtunk, Budapestre költöztem.
Sokáig jártunk együtt az akkori gyülekezetünk templomi kórusába, de a gitár gyakran előkerült otthon is.
Mivel nem vagyok hangszeres, ezért az első dalötleteimet Zsombor segített lekísérni gitáron. Ebből indultunk bő tíz évvel ezelőtt. Marcival – több zenész ismerős és jóbaráttal együtt – a református Sófárhangoló Egyesület összművészeti nyári táborában ismerkedtünk meg. Több évig tartott ütőhangszeres oktatást a táborban, mi pedig visszajártunk táborozóként, Zsombor később gitártanárként. 2015-ben a Sófár táborában felkértek, hogy az egyik irodalmi kávéházas estén zenéljünk. Megkértük Marcit, hogy csatlakozzon hozzánk cajonon. Egy rövid próbánk volt csak vele, de már akkor éreztük, jó együtt zenélni… Később újra és újra elhívtuk, amikor zenés szolgálati lehetőséget kaptunk. Ezekből az alkalmakból indult el a Zsongom 2016 őszén… A közös próbákon dolgozni kezdtünk egy saját versmegzenésítésekből álló repertoár összeállításán, amelyet magunkkal vihettük a fellépéseinkre: templomokba, iskolákba, vagy irodalmi kávéházakba.
A versek, szövegek kiválasztása és a dallamötletek nagy része tőlem indult el, de a végleges megzenésítést és hangszerelést mindig a többiekkel együtt raktuk össze.
Érdekesség, hogy az elején több irányba is próbálkoztunk, például írtunk gyerekdalokat is egy templomi fellépésről hazafelé vezető úton, amelyekre aztán nagyon jó visszajelzéseket kaptunk több helyről is. Így felmerült, lehetnénk akár gyerekzenekar, de végül más mellett döntöttünk.
Mi a fő profilotok?
Könnyűzenével kapcsolódni a versekhez már az elejétől meghatározó élmény volt számunkra.
Fő célként azt fogalmaztuk meg magunknak, szeretnénk zenével újra felfedezni XX. századi és kortárs magyar költőink önelemző és istenes verseiben rejlő gondolatokat.
Közelebb vinni ezeket másokhoz is, valahogy úgy, hogy eközben keressük és rálelünk a saját magunk „zsoltáros” hangjára is. Ebből alakult ki, hogy ma már főleg versmegzenésítéseket, és útkereső saját dalokat játszunk színes zenei köntösben. Sok dalunk van, ami a saját felnőtté válásunkra, személyiségünk érésére vagy lelki folyamatainkra reflektál, sokféle zenei fűszerezéssel.
Ercsey Gréta, a cikk interjúalanya
A civil élet különböző színtereiről érkeztek, már több taggal kiegészülve…
Több változó felállás után 2020-ban alakult meg a mostani 5 fős csapatunk, akikkel azóta is együtt zenélünk. Ercsey Zsombor gitárosunk jogász, egyetemi docens. Somogyi Balázs a billentyűsünk hivatásos énekes, az Operaház kórusának tagja. Szabó István basszusgitáros, a civil életben református lelkipásztor. Simon Márton ütőhangszereken kíséri a dalokat, a hétköznapokban pedig tanító. Én korábban egyetemi koordinátorként dolgoztam, jelenleg a kisfiunkkal vagyok otthon, a főállású anyaság tölti ki a mindennapjaimat. Az együttes tagjaként tekintünk Zsoldos Bálint Illésre is, aki a hangzás és a technikai megoldások felelőse volt hosszú ideig.
Honnan jött a zene szeretete?
Az egész gyerekkoromat végigkísérte. Ösztönösen kapcsolódtam minden, számomra szépnek tetsző templomi énekhez, rádióban lejátszott dalhoz. Ez azért érdekes, mert a családunkból különösebben senki sem volt zenei érdeklődésű. Az első élményem, hogy jó hangi adottságaim vannak, az az elemi iskolához kapcsolódik. A tanító néni velem énekeltette el a karácsonyi műsoron a Csendes éjt… Komolyabb továbblépés azonban nem történt.
Zeneiskolába sajnos nem járhattam, mert problémás volt a késő délutáni közlekedés, hazajutás a városból.
Mikor aztán beregszászi gimnazista lettem, főként az iskolai műsorokban, iskolai kórusban énekeltem. Emellé társult 12 éves koromtól a szavalás, versmondó versenyek, a költészet szeretete. Később a főiskolán volt egy meghatározó élményem, amikor egy irodalmi vetélkedőn kiderült, hogy könnyen tudok vershez zenét társítani. A belső igény, hogy ilyesmivel szeretnék foglalkozni sokáig dolgozott bennem. Azt hiszem, sok év kellett ahhoz, hogy ezt ki is tudjam mondani, meg tudjam tenni az első lépéseket, valamint meglegyenek ehhez a zenésztársak, akikkel együtt tudunk alkotni.
Miben más a Zsongom, mint más versmegzenésítő együttes?
Témaválasztásban, de a hangom karakterétől, valamint attól is, hogy a zenészeink mit játszanak.
Színes az a stíluspaletta, ami a dalainkat jellemzi, hiszen a versszövegek is színesek, amiket megzenésítünk.
Fontos számunkra a szövegközpontúság, több helyen megjelennek bennük a blues-os, sanzonos, de a liturgikus és népzenei motívumok is. Emellett azt gondolom, hogy minden zenekarnak megvan a maga hangzás- és témaválasztási világa. Lemezeinken az önismeret, a felnőttéválás, az istenismeret, isten- és útkeresés témái hangsúlyosak. Nem rejtjük véka alá azt sem, hogy minden zenekari tagunk életének és a zenekari történetünknek is fontos része a keresztyén kötődés, hitbenjárás, és lelki út. Az első szövegek, amelyekhez dallamot farbrikáltunk, olyan istenes versek voltak, amelyekben mi magunk is kapaszkodót és válaszokat kerestünk az életünk éppen aktuális kérdéseire vagy lelki állapotaira. Ezeken keresztül ragadtunk meg mi is zenével a számunkra fontos üzenetet, jelentést, és próbáltuk meg továbbadni. Azóta ugyan bővült a dalaink témaválasztása, de ez egy vissza-visszatérő irány, ahogy mi is idősebbek leszünk, éljük a felnőttek életét, egyre többször kanyarodunk vissza válaszokat, megerősítést keresni ezekhez a szövegekhez. És hát a magyar istenes költészet nagyon gazdag gyönyörű szövegekben, van mit keresni, van mit olvasni…
Kiknek a verseit zenésítitek meg?
Attól függ, hogy kitől mit olvasok éppen, mi az, ami megtalál, amihez kapcsolódni tudok. A zenésztársak a kezdetektől rám bízták a választást.
A Zsongom együttes
Vannak kedvenc költőid?
Például Füzesi Magda. Hozzám hasonlóan ő is Kárpátaljáról származik. Több verse is megszólított, közel állnak hozzám. Az alapvető emberi érzelmeket népdalszerű formákban igazán szép szövegekké gyúrja.
A versmegzenésítés részünkről tiszteletadás is az iránt a gondolat iránt, ami az adott versből megérint, munkálkodik vagy rezonál belül.
Zenei köntösbe bújtatunk egy szöveget, hogy az még megközelíthetőbb legyen.
Füle Lajos versei közül is már többet megzenésítettünk, illetve dolgozunk a következőn.
Vannak olyan dalok, amelyek különösen közel állnak hozzád?
Kedvenc dalaim nem kifejezetten vannak, de minden dalban vannak kedvenc részeim. Van egy megzenésített Lackfi János versünk, amelynek erős pop hangzása van mély mondanivalóval. Különösen szeretem énekelni ebben a dalban: „A maréknyi hangot / Hegyekké kelesztem, / Felemelsz, mint szikla, / Elnyelsz, mint tengerszem.”
Amikor ezekhez a részekhez érek éneklés közben, érzem, hogy azok mondanivalója éppen akkor és ott rajtam keresztül tud igazán hitelesen megszólalni.
Ez a felfogás segített abban, hogy énekesként jobban el tudjam fogadni magam. Az önértékelésemet zenei téren nagyban formálta ez a meglátás.
Csillagjáró és Megérkezés címmel két lemezetek is megjelent…
Az első lemez mérföldkő volt a Zsongom életében. Első öt évünk összegzéseként Csillagjáró címmel 2021 őszén jelentettük meg bemutatkozó albumunkat, rajta hallhatóak többek között Füzesi Magda, Füle Lajos, Kányádi Sándor, Dsida Jenő, Szabó Lőrinc és Juhász Gyula megzenésített istenes versei.
A lemez felvételei nagy örömünkre beválogatásra kerültek a Magyar Katolikus Rádió irodalmi és könnyűzenei műsoraiba (Kvaterka, Hangoló, Hangárium) is.
Az első album folytatásaként Megérkezés címmel 2024 novemberében jelent meg második lemezünk (Babits Mihály Esti megérkezés c. verse után), melynek bemutató koncertjét 2024. november 28-án tartottuk a Fonó Budai Zeneházban. A lemez tíz dala témáiban életszakaszok változásait és meglátásait tükrözi: tele vannak évszakos hangulatokkal, néhol blues-os, néhol pedig népzenei motívumokkal. Petőfi és Babits mellett Füzesi Magda és Lackfi János verseit is viszonthallhatjuk a dalok szövegeiben, valamint kevésbé ismert női szerzők is megjelennek: Duma Lilla, Dorozsmai-Szabó Eszter és Szatmári Anita egy-egy verse is zenei kíséretet kapott.
Milyen fontos állomásai voltak a Zsongomnak a lemezek megjelenésén túl?
Az első néhány évből fontosnak tartom kiemelni a budapesti ADNA Caféval való együttműködésünket, amely révén havi rendszerességgel valósultak meg a Zsongom Dalszerző Estek, ahová főként akusztikus zenét játszó alkotó barátokat hívtunk meg és nekünk is megosztási lehetőséget jelentett. Ezek eredményeként további zenés projektek megvalósulásába kapcsolódhattunk be.
Többször társultunk Draskóczy Lídia népi hegedűművész, zenetanár hitvalló dalait bemutató zenés alkalmakhoz is.
A koncertmeghívásaink révén sok helyre eljuthattunk: megfordultunk az Ars Sacra Fesztiválon, a Kőfeszten, a Református Zenei Fesztiválon és a Csillagpont Fesztiválon is. Emellett sokadik éve visszajárói lehetünk a Művészetek Völgyének is, ahol a taliándörögdi LéleKzet Református Udvar könnyűzenei programjaihoz kapcsolódunk.
Két alkalommal meghívott zenészei lehettünk Kapolcson a Kaláka Versudvar ökumenikus záróalkalmának is.
A koronavírusjárvány utáni időszakból pedig fontos megemlíteni, hogy partnerségben az evangélikus Huszár Gál Könyvkereskedéssel, Deák-Téri Dalos-Könyv Estek címmel néhány alkalommal kis koncertekkel, könyvbemutatóval és pódiumbeszélgetésekkel egybekötött esteket szerveztünk Budapest belvárosában. A legutóbbi ilyen esten a már említett Füzesi Magda József Attila-díjas költőnő volt meghívott vendégünk, akinek felolvasott versei mellett a Zsongom tematikus zenei összeállítása volt hallható.
Melyik volt számodra a legemlékezetesebb zenekari esemény?
A 2024-es egy nagyon izgalmas év volt a számomra. A kisfiunk féléves volt, amikor kisgyerekes anyukaként először zenéltünk újra a Zsongommal a Református Zenei Fesztiválon. Nagyon sok kérdés volt bennem arra vonatkozóan, hogy hogyan tudjuk megoldani a zenélést a kisfiam mellett. De meghatározó élmény lett, az anyasággal egy nagyon erős plusz fókuszt és összeszedettséget is kaptam és a családi és baráti támogatásnak köszönhetően énekesként és anyaként is sikerült helytállnom ezen az alkalmon.
Hol találkozhatnak veletek azok, akik szeretnének élőben meghallgatni?
2025. július 22-én a Művészetek Völgye keretein belül a LéleKzet Református Udvar hangolói leszünk ezen a nyáron is Taliándörögdön, illetve fellépünk a Kőfeszten Révfülöpön augusztus 8-án. Szeptember 27-én pedig, ha minden jól megy, Nyíregyházán lesz koncertünk.
És az online térben?
Elérhetőségeink:
Facebook: https://www.facebook.com/zsongom/
Instagram: https://www.instagram.com/zsongom/
Dalaink meghallgatók:
Youtube-csatorna: https://www.youtube.com/c/zsongomzene
Spotify-oldal: https://spoti.fi/3AIbpd3
AppleMusic: https://music.apple.com/hu/artist/zsongom/1589153724
Deezer: https://deezer.page.link/t6mMPdvW37u32ETS9
A nyári koncerteken kívül van olyan tervetek, amelyet a közeljövőben szeretnétek megvalósítani?
Egy kislemezen dolgozunk jelenleg. A nyári fellépések mellett ugyan nem egyszerű alkotónapokat beiktatni, de augusztusban több ilyen napot is tartunk majd… Néhány új dalnak az alapváza már megvan. Az a célunk, hogy jó hangulatú új dalok szülessenek.
Kulisszatitkot kérdezek: min dolgozik éppen az együttes?
Lackfi János verseit nagyon szeretjük, a vidámabb hangzás felé billentik a zenélésünket. Most az Esőtánc című kötetéből a Napzuhogás című versét szeretnénk megzenésíteni.
Mit jelent számodra a Zsongom?
Az életemnek egy nagyon fontos tevékenysége, jelentős része. A Zsongom a saját magam alkotóként történő megfogalmazásának is a beteljesülése. Hálás vagyok azért, hogy lassan nyolc éve ezekkel a nagyszerű emberekkel zenélhetek együtt. Elköteleződtünk egymás mellett és amellett is, hogy így együtt valami értékeset hozunk létre.
Szükségünk van Rád! A fennmaradás a tét.
Legyél rendszeres támogatónk, hogy mi továbbra is minden hétköznap új, reményt adó cikkel jelentkezhessünk! Iratkozz fel hírlevelünkre!
Fotó: Kriston Attila (3)