Sokunk számára maradandó élmény a 2004-es földrengés és szökőár az Indiai-óceánon, amely az egész emberiség történelmét befolyásoló eseménnyé vált. Egy túlélő család személyes tapasztalataiból 2012-ben film készült, A lehetetlen ...
20 évvel ezelőtti összefogás világméretekben
A 2004 karácsonyán történt földrengés és szökőár az egész emberiséget megmozgatta: azonnal összefogás és adománygyűjtés indult világszerte. Az akkoriban a cunami sújtotta országokból érkezett levelekből, és az őket segítők beszámolóiból közlünk néhányat, amely az Új Város lap nyomtatott hasábjain jelent meg először, még 2005 márciusában Vizsolyi László összeállításában.
Hirtelen érzékennyé vált a világ közvéleménye százezrek, milliók tragédiája iránt, és azonnal cselekedett. Az együttérzésnek egy eddig soha nem tapasztalt spontán hulláma indult a fájdalomból fakadó közösségben. Óriási rejtett energia került mozgásba egyik pillanatról a másikra: világméretű együttérzésnek lehettünk tanúi és tevékeny előmozdítói. A Fokoláre Mozgalom nemzetközi számláján 2005. január 21-ig 201 965 euró gyűlt össze. Valójában nincs kis vagy nagy összeg, lehetőségei szerint próbál mindenki segíteni. Az egy „nagy családhoz” tartozás tapasztalata az, ami megmarad. A családok mellett különösen a fiatalok reagáltak érzékenyen. Nigériában – ahol maguk is igen szegényen élnek – 2700 nairát, azaz 25 dollárt ajánlottak fel.
A szökőár hullámai térképen: a vonalak az 1 óra alatt megtett távot mutatják. A piros mezőben található epicentrumból kiindulva a cunami legelőször Indonéziát és az Andamán- és Nikobár-szigeteket (csillaggal jelölve), majd kb. két óra leforgása alatt Thaiföld nyugati és India keleti partvidékét is elérte. (Kép: Wikimedia Commons)
Indonéziából, a cunami által leginkább sújtotta Aceh tartomány központjából, Banda Acehból írja egy muzulmán fiatal:
Eddig nagyon nehéz volt bejutni a leginkább katasztrófa sújtott területekre, mert az indonéz hadsereg felügyeli a térséget. Itt ugyanis a szeparatisták és a hadsereg között gerillaháború dúl, s most a hadsereg azzal az ürüggyel, hogy meg kell védenie az önkénteseket, tulajdonképpen útját állja a szolidaritásnak. Elhatároztuk, hogy oda megyünk, s addig nem nyugszunk, amíg nem találunk egy olyan helyi vezetőt, aki megbízik bennünk és elfogadja segítségünket.
Tegnap elmentünk a püspökhöz, aki a katolikus egyház segélyakcióját szervezi, és felajánlottuk neki, hogy mi „táv-örökbefogadással” tudnánk segíteni azokon a gyerekeken, akik Medanban kilencvenegy különböző menekülttáborban élnek. A püspök úr nagyon örült a látogatásnak.
A cunami utóhatása az indonéziai Acehban. (Fotó: AusAID/Wikimedia Commons)
Alex Dias, az indiai Pont Blair püspöke:
Egyházmegyénkhez tartoznak az Andamán-szigetek és Dél-Nikobár. Több mint tízezer áldozata volt itt a szökőárnak… Hála Istennek, a mi közösségünk jól van, de Nikobár szigetén, ahol a legnagyobb volt a pusztítás, a templomok, a kolostorok és az iskolák mind rombadőltek. Az utóbbi húsz évben sokat haladtunk, különösen az új egyházközségek, kolostorok, iskolák, és egészségügyi létesítmények megteremtésével. Most, a pusztítás hatására fölmerül bennem a kérdés, vajon mit akar Isten ezzel üzenni?… Fájdalommal tölt el a sok tragikus történet. Sokan úszva, a fákba kapaszkodva menekültek meg, napokat és éjszakákat töltöttek az őserdőben… Őket hallgatva nem tudom visszatartani a sírást…
Az Új Családok az indiai Védáranyamból:
A közelünkben van Vélánkanni, melynek híres bazilikáját karácsonykor mindig sok zarándok keresi fel. Akik közülük kimentek a festői öbölbe fürdeni, nem sejthették, hogy ez az útjuk közvetlenül Istenhez fogja vezetni őket. A mi táborunkat nem fenyegeti veszély, ezért be tudtuk fogadni a szomszédos házak lakóit is. Mi látjuk el őket élelemmel. A helyi kórház zsúfolásig megtelt, ezért a betegeknek reggelit és vacsorát készítünk. Az Új Családok és az Apostoli Kármel Nővérei szerzetesrend százötven gyermek táv-örökbefogadását szervezi közösen.
A cunami Khao Lak településen, Thaiföldön. (fotó: Wikimedia Commons)
Egy thaiföldi gen (a fokoláre mozgalom elkötelezett fiatalja) írta:
Fordítani mentünk a szökőárban eltűnt külföldiek hozzátartozóinak, kilencen. Addigra már elegendő tolmács volt, így más feladat után néztünk. Amint Khao Lak településen a buddhista Vat Jan Jao templom felé mentünk, elénk tárult a cunami minden képzeletet felülmúló pusztítása: a tengerparttól több kilométer távolságra házak, autók, fák, szállodák, minden romokban és darabokban. Útközben sok holttestet láttunk, közöttük pedig embereket, akik családtagjaikat keresték. Az első nap a segélyszállítmányokat osztottuk szét, és igyekeztünk mindenkinek azt adni, amire leginkább szüksége volt. Egy másik csoportban az önkéntes segítőknek főztük az ebédet. A következő nap sok holttestet hoztak oda. Az én feladatom az volt, hogy fertőtlenítőszerrel szórjam be a hullákat, a fertőzések megakadályozására. A rossz szag miatt nem volt könnyű. De csak így tudtam szeretni. Úgy próbáltam szeretni őket, mintha éltek volna.
Srí Lanka a cunami után. (Fotó: Flickr)
Milánóban a Fiatalok az Egyesült világért és az Associazione Arcobaleno közös fáklyás felvonulást szervezett, amelyen a Milánóban élő Srí Lanka-i közösség számos tagja is részt vett. Közülük többen rokonaikat és ismerőseiket veszítették el a tragédiában. Megható pillanat volt, amikor egy olasz férfi megköszönte a Srí Lanka-iak nagylelkűségét. A lánya és veje ugyanis éppen nászúton voltak a dél-kelet ázsiai szigeten, és a helyi lakosság saját élete kockáztatásával mentette ki a fiatal párt a habok közül, a húszfős turistacsoporttal együtt.
Múlt héten A lehetetlen (Lo imposible) című film ajánlójával tisztelegtünk a 2004-es Indiai-óceáni cunami áldozatai előtt, amely egy túlélő család személyes történetén alapulva mutatja meg a tragédia emberi oldalát.
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: nyitókép: Flickr, belül: Wikimedia Commons (3), Flickr (1)
Forrás: Új Város 2003/3. 10–11.