Miben új és miben képvisel folytonosságot? 10 éve választották Jorge Mario Bergoglio érseket Ferenc pápává. Pápaságának prioritásairól Tőzsér Endre, Massimo Borghesi, Aranyi Krisztina és Vincenzo Di Pilato, négy olyan személy ...
21 gramm a lélek súlya?
Régóta foglalkoztat a kérdés, hogy vajon hol lakozik az emberben a lelkiismeret. A neve szerint a lélekben kell otthon lennie. Duncan MacDougall amerikai orvos 1900-as évek elején végzett vizsgálatai szerint az emberben lakozó lélek súlya, ami a halál beálltakor eltávozik ebből a földi porhüvelyből, mindössze 21 gramm.

Kutatásainak eredményeit azóta többen is vitatták, s legalább annyian próbálták meg igazolni különböző klinikai kísérletek segítségével. Megkérdőjelezhetetlen bizonyítékkal azonban a mai napig nem szolgál a tudomány, ahogyan sok más, az emberi lélekkel kapcsolatos egyéb kutatás terén sem. Tegyük azonban fel, hogy jó esetben mindannyiunkban lakozik 21 grammnyi lelkiismeret.
Mire is elegendő ez a teljes testsúlyunkhoz mérve elenyésző mennyiség? Talán jobb, ha nem a mennyiség, hanem a minőség oldaláról közelítünk. Van-e minősége a lelkiismeretnek, s egyáltalán miben is rejlik annak természete? Azt gondolnánk, hogy ez csak filozófiai felvetés, de korántsem. A mi hétköznapi életünk szerves tartozéka, s döntéseink eredője…
Véleményem szerint a lelkiismeretünk velünk együtt él, s növekedik a születésünktől, öntudatra ébredésünktől fogva. Ami azt is jelenti, hogy velünk együtt fejlődik, s ugyanúgy törődésre és gondozásra, edzésre szorul, mint a testünk.
Hogyan érzékeljük, miként hallhatjuk a hangját? Mindannyian ismerünk sok-sok példát, helyzetet az életünkből, amikor valamiféle megmagyarázhatatlan furcsa belső nyugtalanság szorongatta a szívünket, valami nem volt a helyén, s nem hagyott bennünket megnyugodni. Nos, ez számomra minden esetben a lelkiismeret üzenete volt, hogy valamit nem jól tettem, valahol eltévedtem. Ilyenkor megpróbáltam visszatalálni…
Lelkiismereti kérdés? Meddig terjed a lelkiismeret hatóköre? Mely dolgok tartozhatnak a lelkiismeretünkre: a mi privát szféránk kérdései, vagy netán a közösségünk, a társadalmi környezetünk, a nemzetünk ügyei is? Hol kezdődik a magánügy és hol a közügy? Megválaszolandó kérdések…
Vannak emberek, akiknek életében – társadalmi státuszukból eredően – nehéz megvonni a határt… Amikor valaki Isten, vagy az emberek kegyelméből és akaratából olyan helyzetbe kerül, hogy döntései már nem csak a saját személyes életterét befolyásolják, attól kezdve nem csak a saját lelkiismereti kérdéseiben dönt, hanem fel kell vállalnia a közösség lelkiismeretének felelősségét is.
Vajon a sorsunkról döntő, s mindenhatónak tűnő vezetőink tudatában vannak-e ennek, fel vannak-e készülve, vértezve erre a felelősségre, egyáltalán fontosnak tartják-e, hogy az egész közösség, netán a nemzet nevében is felelősen döntsenek. Vajon mi, egyszerű állampolgárok, milyen felelősséggel viseltetünk a saját személyes életünk alakításán túl a köz javáért?
A kérdéseim sora végtelen, a válasz a jövő titka, a reményem, hogy legalább törekszünk erre.
Csak 21 grammnyi lelkiismeret, amit remélnék, remélek…
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: Finta Arina festménye