Véget ért a Genfest 2024: igen a békére

Megállíthatatlanul boldog légkör jellemezte a Fokoláre Mozgalom nemzetközi fesztiváljának központi eseményét, amelynek 2024-es kiadását első alkalommal rendezték Latin-Amerikában. Beszámoló a színes programsorozatról egyenesen Brazíliából!

  • Luís Henrique Marques és Airam Lima Jr.

    2024. augusztus 1.

genfest-2024-igen-a-bekere

A Fokoláre Mozgalom fiataloknak szóló fesztiválja, a Genfest 2024 július 19-én, pénteken ért a második szakaszába, ami július 21-én, vasárnap reggel szentmisével zárult a brazíliai Aparecida nemzeti kegyhelyén található bazilikában.

A Genfest központi eseményét, amelynek nemzetközi változata 50 ország mintegy négyezer résztvevőjével most először zajlott a latin-amerikai kontinensen, már az elejétől fogva megállíthatatlanul boldog légkör jellemezte. Emellett világszerte több millió ember vett részt a programon online közvetítésen keresztül.

 

 

 

 

Az „Együtt gondoskodva” téma köré épülő intenzív program megvalósításához a fiatalok a Padre Vítor Coelho de Almeida rendezvényközpontban gyűltek össze. A három nap során az ünnep, a művészet, a kreativitás és a tapasztalatok elegye fejezte ki azt a meggyőződést, hogy az egyetemes testvériség építéséhez a bolygó életéről gondoskodó konkrét kezdeményezésekre van szükség, különösen ami a különféle nyomorúságos körülmények között élőket és a természetre való odafigyelést illeti, ahogyan azt Ferenc pápa is nyomatékosan kérte.

 

Megnyitó

 

A megnyitón a fiatalokat számos jelenlévő vallási vezető, többek között Orlando Brandes, Aparecida érseke, Giambattista Diquattro, Brazília apostoli nunciusa, Eduardo Catalfo, az aparecidai kegyhely rektora, valamint Margaret Karram, a Fokoláre Mozgalom elnöke köszöntötte. Orlando Brandes érsek atya egy üzenetet olvasott fel, amelyet Pietro Parolin kardinális, Vatikán Állam titkára küldött Ferenc pápa nevében. „Tudjunk a testvériség és a társadalmi barátság új álmával reagálni, amely nem korlátozódik a szavak szintjére” – szól a távirat. Ferenc pápa szavait a fiataloknak szóló köszöntőjében Margaret Karram immár saját szavaival nyomatékosította: „együtt valóra fognak válni az álmaink”. Ezt követően a fiatalok a különböző országok művészeti bemutatóival tarkított „latin-amerikai ünnepre” gyűltek össze. A kirobbanó öröm mindenkit magával ragadott.

 

(Fotó: Luís Henrique Marques FB oldala)

 

Második nap

 

Az útirány, sőt útkeresés pillanata az egyesült világ felé. Így kezdődött a Genfest 2024 második szakaszának második napja. A fiatalok a világ minden tájáról beszámoltak arról, hogyan törekedtek a testvéri kapcsolatok építésére a saját környezetükben. Így tett például a Rio Grande do Sul-ból érkezett Adelina is, akinek májusban az államát sújtó esőzések tragédiájával kellett szembenéznie, valamint a Sierra Leónéból jött Joseph is, akit gyerekként elszakítottak a szüleitől, hogy a katonai erők, amelyek elképesztő kegyetlenséggel harcoltak az afrikai ország kormányának csapatai ellen, kényszerrel besorozzák. A tapasztalatok mellett művészeti pillanatok hívták fel a figyelmet a mai világunk aktuálisabb témáira, az ökológiára és a polgári jogokra, miközben a különböző területek szakemberei foglalták össze a nyilvánosság előtt azokat az észrevételeket, amelyek – ahogy mondani szoktuk – változást hozhatnak a világba.

 

A szombati nap programjában a fiatalok a Genfest 3. szakaszából is ízelítőt kaptak: workshopokon vehettek részt különböző tematikák szerint, továbbra is a gondoskodás szempontjából tekintve az élet különféle megnyilvánulásaira. A Genfest színpadán

a második nap délutáni programja egy világkörüli úttal zárult, amelyben egyéni akadályok leküzdéséről, illetve társadalmi akciókról szóló történeteket ismerhettek meg az emberiség átölelésére és a változások elindítására ösztönző testvériség jegyében.

Törökországból, Ausztráliából, Zimbabwéből, Bolíviából, Olaszországból és Kolumbiából érkezett fiatalok mesélték el, hogyan néztek szembe vagy segítettek másoknak szembenézni olyan fájdalmakkal, amelyek mellett látszólag nincs értelme az életnek. Az előadások azonban nem korlátozódtak személyes történetekre. A színpadon igazán sokszínű kezdeményezések is megjelentek, mint például az Equador különböző kultúráinak találkozására összpontosító projekt, a Rimarishun. Brazíliából az Amazónia Projekt, a Quilombo Rio dos Marcos (afrikai származású közösségek) és a Casa do Menor (egy utcagyerekeket mentő projekt) mutatkozott be, utóbbi koreográfiáját a közönség állva tapsolta meg.

 

Záróprogram

 

A Genfest 2024 második szakaszának utolsó napja múltba tekintéssel kezdődött, hogy azután a jövőre lehessen figyelni. Mintegy számot vetve emlékeztek vissza a 2018-as, legutóbbi Genfesten elindított néhány projektre, amelyek máris elkezdtek gyümölcsöket teremni – azokon a pusztulásnak indult területeken szó szerint is, ahová erdőket telepítettek. A fülöp-szigeteki Manilában rendezett esemény példáira építve mutattak be olyan projekteket, amelyeket e néhány nap után is folytathatnak majd.

 

 

Az első projekt a Genfest harmadik szakaszával már el is indult. Ennek során a fiatalok – azok is, akik Aparecidában személyesen nem tudtak jelen lenni – a United World Communities, vagyis a „közösségek az egyesült világért” keretében tudásterületek szerint gyűltek csoportokba a gazdaságtól kezdve a munkán és a politikán át egészen a polgári jogokig. Ahogyan a szervezők fogalmaztak, az érdeklődők saját „szenvedélyüknek” megfelelően jelentkezhettek ezekbe a közösségekbe.

 

A közösségek megvalósításának fontos eszköze a United World Project (Egyesült Világ Projekt). A 2012-es budapesti Genfesten elindult program feladata a testvériség nagy mértékű elterjesztése és olyan akciók összegyűjtése, amelyek ebbe az irányba mutatnak, hogy a tapasztalatokat minél több fiatallal meg lehessen osztani szerte a világon.

 

Ezen a Genfesten egy másik, még sürgetőbb akció is megszületett. Egy kérdőívet állítottak össze, amelyre válaszolva a fiatalok javaslatokat tehettek az Egyezmény a jövőért kiáltványra, amelyet a 2024 szeptemberében az ENSZ által szervezett Summit of the Future nemzetközi csúcstalálkozón terveznek bemutatni.

 

 

A nemzetközi közösségek kiépítéséhez párbeszédre van szükség. Ezért is szánták ennek a szakasznak a nagy részét erre a témára. Silvina Chemen rabbinő és Israa Salfieddine fiatal muszlim vezető mesélte el, hogyan törekszenek a párbeszéd építésére.

 

Hat keresztény egyházhoz tartozó tizennégy latin-amerikai fiatal mutatta be az Ikuménit, amely az ökumenikus és vallásközi bevált gyakorlatok műhelye. Ezek a kezdeményezések mind a béke megteremtésére törekszenek. Ezért is szentelték a program utolsó részét ennek a témának.

 

Az uruguay-i Carlos Palma mutatta be a Living Peace (Élő Béke) projektet. Chiara Lubich egyik videójával emlékeztetett arra, hogyan tudjuk ma építeni a békét: a kölcsönös szeretetet élve.

 

 

Végül a Genfest fiatal résztvevői zászlókkal vonultak fel a világ összes országából, békére hívva ezzel minden nemzetet. A programot a Fokoláre Mozgalom elnöke, Margaret Karram zárta, aki mindenkit bátorított a béke megteremtésére, hogy döntsük le az emberek között húzódó korlátokat, és kezdeményezzük mi a megbocsátást. „Legyen ez a Genfest annak az ideje, amikor igent mondunk a békére” – zárta mondanivalóját.

  • megosztas-feliratkozas-tamogatas
  • Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!

Fotó: Nyitókép, belül: www.focolare.org; belül 1. kép: Lusí Henrique Marques FB oldala

Forrás: https://www.focolare.org/en/genfest-2024-concludes-second-phase-a-yes-to-peace/

Fordította: Kapás Orsolya

Legújabb könyveink: