A szülővé váláskor – az örökbefogadással ellentétben – sajnos nem mérik fel az alkalmasságunkat. Saját gyereke bárkinek lehet! De lássuk be, senki sem születik szülőnek. Szülővé is válni kell! Az első gyerek minden esetben „első ...
Ment-e a könyvek által a házasság elébb?
Ment-e a könyvek által a világ elébb? – szokás idézni Vörösmartyt, s ezt a kérdést most a házasság hetén is feltehetjük kissé szűkítve általánosságát. Mentek-e könyvek által a házasságok elébb? Nagy kérdés, amire reklámízű választ nem mernék megkockáztatni. Könyvbörze.

Az utóbbi pár évtizedben különösen elterjedt és közkeletű lett a házassággal, párkapcsolattal könyvekben és más médiumokban foglalkozni, párhuzamosan a pszichológia populárissá, azaz közérthető életvezetési elvek formájában való népszerűvé válásával. A mi kiadónk kínálatában is találunk ilyen jellegű kiadványokat. Nem tudhatjuk, hányak házassága ment-e általuk elébb, de azt igen, hogy bennük valós, legtöbbször házaspárok, vagy házasságban élő szakemberek élettapasztalata van a tudomány segítségével leszűrve, rendszerezve, közzé adva. Talán nem is a könyvek által, hanem az emberi tapasztalatmegosztás által megy előrébb világ (egyébként nagyjából erre jut Vörösmarty is), így nyugodt szívvel és meggyőződéssel ajánlom az alábbiakban a házasságról szóló műveinket a Házasság Hete alkalmából. Eszközök ezek, melyekkel tehetünk egy kis lépést előre a tudatosságban.
Legújabb ilyen könyvünk egyben a legáltalánosabb is, minden házaspárnak javallott: fiataloknak, középkorúaknak, idősebbeknek, tapasztaltaknak és „pályakezdőknek”, gyermeket nevelőknek és gyermek nélkül élőknek, vallásosaknak és nem hitgyakorlóknak. Címe: Boldogabb házasságban, s ez valóban mindenki előtt célként lebeghet, hiszen minden házasság lehet még boldogabb. John Yzaguirre és Claire Frazier-Yzaguirre az Egyesült Államokban élnek. John Spanyolországban született, baszk származású, Claire viszont amerikai. Ma már mindketten katolikusok, Claire azonban baptista felekezetben nevelkedett és egyházában még lelkészi szolgálatot is végzett. Elmondása szerint sokat gazdagodott ebből az élményéből.
Könyvük három alapgondolatra épül: empátia, autonómia és kölcsönösség.
Az empátia lehetővé teszi, hogy úgy szeressük a társunkat, ahogyan ő is szeretné, hogy szeressük; az autonómia önmagunk ajándéka, amelyet az együttélésbe viszünk; a kölcsönösség pedig az empátia és az autonómia kreatív szintéziséből születik. Amikor egy pár megéli ezt a három dimenziót, házasságuk a különbözőségben megvalósuló egység mély és örömteli megtapasztalásává válik. A könyv segít abban, hogyan tegyük ezt, a családterápiával foglalkozó szerzőpáros praxisában megismert élettörténetek segítségével átélhetővé teszi a dilemmákat, megoldási kísérleteket, megújulásokat és kudarcokat. Kettesben olvasni igen javallott, sőt házascsoportok is felhasználhatják beszélgetés-indítónak.
A házasság azonban nemcsak habostorta. Sokszor nehezen mennek a dolgok, túl sok a veszekedés, túl nagy a feszültség vagy a csend közöttünk, nem érezzük magunkat komfortosan. Ilyenkor igazán bátor dolog tanácsot kérni, könyv után nyúlni és szembenézni a valósággal. Ebben segíthet Rino Ventriglia könyve Vészjelzések a párkapcsolatban címmel. Miután bemutatja, mik a jelei annak, hogy a szerelem motorjában valami elromlott, a megbocsátás és a párbeszéd útjának felvillantásával segítséget is nyújt, hogy elinduljunk a „megszerelés” útján.
Magyar szerzőinktől, Erhardt Krisztina és Gyula tollából jelent meg Belső erőforrások a házasságban címmel egy kis útmutató mindazoknak, akik szeretnének házastársukkal egy közös spiritualitást megélni, Istenhez közösen haladni. Sok-sok saját élmény és egy ötvenéves házasság tapasztalata áll a kötet mögött. Dominique Fily a házasság első éveinek kommunikációs zsákutcáit mutatja be fiktív elbeszélés formájában.
A szerelem ezer arca címmel Raimondo Scotto tudományos igényességgel (és szókinccsel) járja körül azt, hogyan válhat a szexuális kapcsolat a házasságban igaziöröm és gyengédség forrásává, mi okozhatja a felmerülő nehézségeket, hogyan lehet ezeken felülemelkedni. Anna és Alberto Friso pedig a válás utáni időszakot élőknek nyújt segítő kezet. Senki se tervezte, hogy házassága válással végződjön, sokak számára mégis ez tűnik az egyetlen járható útnak. Az egyház tanításának értő és megértő értelmezésével, egyben ahhoz teljesen hűen mutat be a kötet néhány gondolatot, melyek a megküzdést segíthetik.
Akik nem annyira gyakorlatias tanácsadó irodalomra vágynak, inkább pihentetően szeretnének házassággal, gyerekneveléssel és önismerettel kapcsolatos könnyed, rövid és szívet melengető történeteket olvasni, azoknak Hana Pinknerová két könyvét ajánlom: Mit súg Isten az anyák fülébe? és Életem középkora címmel két életszakasz sztorijai elevenednek meg szemünk előtt. A kisgyermekes lét bonyodalmai, fáradságosan örömteli pillanatai, és amikor a gyerekek már kirepülnek vagy kirepülőben vannak a fészekből, és a házaspár újra ott találja magát kettesben. Hogyan tovább? Ha sírni és nevetni akarunk egyszerre,
olvassuk Pinknerová könyveit, és merengjünk el saját életünkön.
Jó olvasást és szép házasság hetét kívánunk minden házaspárnak!
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: Borítókép: Pexels, a többi saját fotó