Vajon miért akartam annak idején annyira bohóc lenni, és mit mond ez nekem ma, gyakorló szülőként? Az élet elgondolkodtató kérdései néha egy farsangi jelmez dilemmáján keresztül vetődnek fel.
Túl messze? Túl közel? Az én határai a párkapcsolatban
A párok kapcsolatában sokszor egy olyan szimbiózis jön létre, amely később nehéz helyzeteket vagy akár válságot is okozhat köztük. Mi a helyes távolság egy párkapcsolatban? Ez a kérdés elvezet a határok rendkívül fontos témájához.
Egy fagyos téli napon egy barlangban talál menedéket egy csapat sündisznó. Szorosan összebújnak, hogy védjék magukat a hidegtől, de a tüskéik miatt rövidesen kénytelenek egy kis távolságot tartani egymástól. Amikor a hidegben megint megpróbálnak összesimulni, fájdalmat okoznak egymásnak.
Többször is megismétlődik a közeledési kísérlet, egészen addig, amíg meg nem találják a helyes távolságot, amelyet megtartva fel is tudnak melegedni, de nem szúrják meg egymást. Schopenhauer sündisznó-dilemmája a megfelelő közelségről elgondolkoztat, és a pár tagjai közti teret juttatja eszünkbe.
Mi a helyes távolság egy párkapcsolatban? Ez a kérdés elvezet a határok rendkívül fontos témájához. Ha a kapcsolatban nem állítunk fel határokat, rosszul fogjuk érezni magunkat. A szellemi vagy érzelmi határok segítenek megérteni, hogy mik a saját vágyaink vagy szükségleteink és segítik a megkülönböztetést: annak megértését, hogy mi az, ami nem a mi igényünk, hanem a párunké. Határok nélkül nem tudjuk magunkat megismerni, zűrzavar támad: nem látunk tisztán, hogy ki vagyok én és ki a másik.
Ezen a területen a legtöbb nehézség az életünk első éveire tehető szeparációs folyamathoz köthető. Ebben az időszakban a kisgyermek egy természetes függő viszonyból, az anyával való szimbiózisból szükségszerűen eljut egy független énig.
Ha valami nem működik jól ebben a folyamatban, annak következményei kihatnak a felnőtt életre: az illető nem tudja majd meghúzni a határokat, és nehézségei lesznek, hogy felismerje, mi az ő vágya, és mi a másik emberé. Ez szimbiózist teremthet a kapcsolataiban, a párkapcsolatban is: a pár két tagja úgy működik, mintha egy személy lennének, és mindegyikük megcsinálja azt, amit a másik nem végez el.
Gyakran halljuk: „Elosztottuk a feladatokat, és nálunk ez így jól működik.” Ez egy élhető stratégia lehetne, amennyiben a feladatok nem válnának olyan csapdává, ahonnan nincs kiút.
Az összeolvadással fémjelzett kapcsolatban mindegyik fél alábecsüli a saját szerepeit, a másikra támaszkodik, és lemond önmagáról, hogy ne kelljen konfrontálódnia. Mi történne, ha bármilyen okból egy nap egyikük váratlanul „felébredne az összeolvadás varázslatából”? Veszélybe kerülne a szimbiózist fenntartó hatalmi egyensúly, és válsághelyzet alakulna ki.
Roberto Berrini neurológus és Gianni Cambiaso pszichológus „szimbiotikus párokról” beszélnek: ebben a szimbiózisban nem ismerik a veszekedés fogalmát, ahogy az egyéni vélemények és vágyak egymásnak feszülését sem. Az ilyen párok esetében szélsőségesen lecsökken a párbeszéd esélye és elsorvad a kreativitás.
A partnerek olyanok, mint két kisgyermek, kölcsönösen megnyugtatják egymást: bármennyire is ellentmondásos ez, egyikük bizonytalansága a másik fél számára a biztonság forrása lesz.
A különbözőség és a viszonyítás hiánya következtében ellaposodik az érzelmi világuk, és csökken köztük az intimitás, ideértve a szexualitást is.
Az állandó biztonság és védelem iránti igény hátráltatja, hogy egy érettebb kapcsolati dimenzióba jusson a pár.
Természetesen vannak olyan egzisztenciális helyzetek, amikor normálisnak tekinthető a másiktól való függés, például, ha egyikük megbetegszik. A függés önmagában még nem kóros állapot abban az esetben, ha megvalósul a másik fél „tudatos elengedése”, teljes bizalommal. Tehát én egy adott szituációban azt a döntést hozom, hogy függök a másiktól – mert ezt megengedi a köztünk fennálló kapocs.
Mi különbözteti meg egymástól a kóros és az egészséges függő viszonyt? Kórosnak tekintjük, ha tudat alatt lemondunk magunkról vagy önmagunk egy fontos részéről, és ezzel gátoljuk a hiteles és mély kapcsolatot. Az egészséges függőség alapvető jellemzője ezzel szemben az a tény, hogy a pár tagjai – amikor szeretnének – be-, illetve ki tudnak lépni a teljes összeolvadásból.
Pont, ahogyan Schopenhauer sündisznói esetében: megpróbálom megkeresni a partnerrel való megfelelő távolságot – amely hozzásegít, hogy kapcsolatban legyünk, de nem vagyunk olyan közel, hogy a „tüskéinkkel” önkéntelenül fájdalmat okozzunk egymásnak.
„Szeretlek, mert szükségem van rád” – halljuk sokszor. A párok viszont bölcsen kitűzhetik célul azt, amit Khalil Gibran írt A próféta című művében, a házasságra utalva:
„Szeressétek egymást, de a szeretetből ne legyen kötelék: legyen az inkább hullámzó tenger lelketek partjai között. (…) Miként a lant húrjai egyedül vannak, habár ugyanarra a dallamra rezdülnek.”
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: Ryan Jacobson/unsplash (nyitókép),
Forrás: Quale distanza nella coppia?, in: Città Nuova, 2023/10. 16–17.
Fordította: Péterfi Eszter