Chiara Lubich halálának 15. évfordulójára (március 14.) emlékezve, e gazdag élet utolsó időszakára tekintünk. A meginterjúvolt Giulia Folonari (Eli) ötven éven át Chiara fokolártársa, titkárnője, életének különleges szemtanúja ...
Egység – kétség – (Szent)háromság
Egyik éjjel a nagy meleg miatt nem tudtam aludni, a csendben viszont alkalmam nyílt a töprengésre. Három szó gondolkodtatott el: egység, kétség, háromság. Mennyi mögöttes tartalom! És hogyhogy nincs folytatása a sornak? Miért nem használunk olyat, hogy ’négység’, ’ötség’…
Három szó. Kiterjedt használati körrel, rendkívül mély tartalommal. Olyannyira hozzátapadt jelentéssel, hogy igazából már nem is gondolunk bele, hogy ezeknek az egy, kettő (két), három számnevek voltak a gyökereik.
Az egységről két szentírási hely jut rögtön eszembe: Jézus imája az Atyához („Legyenek mindnyájan egyek.” Jn17,21), és annak a leírása, ahogy az első keresztények a közösségben megélték az egységet („A sok hívő mind egy szív, egy lélek volt.” ApCsel 4,32).
Minap, ahogy az országban oly sokan, a Németország-Magyarország EB-meccset néztük – bevallom, én eleinte inkább csak füleltem a szomszéd szobából, és amikor esemény volt, odaszaladtam megnézni a visszajátszást, de aztán, ahogy egyre izgalmasabb lett, ottmaradtam. Az egy szívvel-lélekkel harcoló csapat a szívembe lopta magát. Megkönnyeztem, amikor lefújták a mérkőzést. Fantasztikus volt, ahogy küzdött a magyar válogatott! A meccs után a második gólt belövő Schäfer András a nyilatkozatában, még a könnyeivel küzdve, arra utalt többször is, hogy együtt, a csapat érte el ezt a hihetetlen eredményt, sőt, a csapatnak és a szurkolóknak is megköszönte a sikerrel felérő eredményt (2:2). Íme, az igazi csapategység!
Ez az emlékezetes meccs igazolja a közmondást is: „Egységben az erő”.
Emellett úgy érzem, pontosan ideillik az „Egy mindenkiért, mindenki egyért” is.
Magyarország-Franciaország EB-meccs
Milyen szavaink vannak még, melyeknek gyökere az ’egy’ szó?
Egyetértés, egyezség, megegyezés. Mind pozitív tartalmat hordoznak, értelmüket jobban megvizsgálva azt látjuk, hogy ezek a fogalmak tulajdonképpen közösségépítésre utalnak, a következményük az összhang.
Chiara Lubichnál azt olvashatjuk: „Egység: isteni szó. Ha egy adott pillanatban a Mindenható kiejtené ezt a szót, és az emberek minden formájában meg is valósítanák azt, láthatnánk, ahogy a világ folyása egy csapásra megállna, mintha valami filmes játék volna, és az élet az ellenkező irányba indulna újra. (…) Látnánk tehát, ahogy jobbá alakul a világ, ahogy az ég csodával határos módon a földre ereszkedik, a teremtett világ harmóniája pedig keretbe foglalja a szívek összhangját.” (Az egység lelkisége, 160.o.)
Bezzeg szegény ’kettő’! Messze nem pozitív értelmű szavak jutottak először eszembe, amikor azt kerestem, milyen szavak képezhetők a ’kettő’, ’két’ számnévből: kettősség, kétség, kétely, kétkedés. Akár azt is állíthatjuk, hogy az egység és a kétség ellentétek!
Vajon mi ennek az oka, miért következik a ’kettő’-ből a civódás, a harc, gyanakvás, a bizalmatlanság?
Eszembe jut Káin és Ábel…
Csak arra tudok gondolni, hogy az emberiség tapasztalatát tükrözi a nyelv, és bizony eszerint az elsődleges tapasztalat a széthúzás (avagy kétfelé húzás).
Ebbe nem könnyen nyugodtam bele, és keresni kezdtem a kettővel kapcsolatban valami pozitív kicsengésű tapasztalatot is.
A legnagyobb biztonságot Jézus szavai adják számunkra: „Ahol ugyanis ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük” (Mt 18,20). Jézus egységet tud teremteni, jelen van ott, ahol együtt vagyunk, akár csak ketten is!
Valamint: „Ha ketten közületek valamiben egyetértenek a földön, és úgy kérik, megkapják mennyei Atyámtól.” (Mt 18,19). Az egyetértés ereje!
Kettő = pár. Párbeszéd: mennyire fontos! A magyar nyelv ’párbeszéd’ szava két ember beszélgetését feltételezi, az eredeti görög szó (dialogosz) a ’beszélget’ (dialogemai) igéből származik.
Tudok mondani a ’pár’ szóval kockázatos kimenetelű dolgot is: párbaj, párviadal. Ez megint az összetűzésre utal…
A ’kettő egy pár’-ból kiindulva máris adja magát a házaspár, a házasság: Isten terve szerint két ember életre szóló szövetsége.
A pár az összetartozást, az egymáshoz illeszkedést jelenti (akár olyan egyszerű értelemben is, mint amikor egy pár zoknit vagy cipőt emlegetünk). Eszembe jut a mondás: ’a párom nélkül fél ember vagyok’. Apropó, milyen érdekes, hogy a magyar nyelv a ’fél’ szóval fejezi ki azt, amikor két szorosan összetartozó dologból hiányzik az egyik. Pl. a páros szerveknél: ’félszemű’ (gondoljunk az Egri csillagok Jumurdzsákjára), ’félkarú’ stb.
Nos, azzal zárom a ’kettő’-ről való gondolkodást, hogy a párbeszéd a megértés, az összhang alapeleme lehet – ha nyitottak vagyunk rá, akkor egységre juthatunk, és nem kerül elő a kétség problémája!
Következzék a ’három’.
A háromtagú zenekart, kórust, vagy bármi más céllal összeállt három embert nevezzük triónak, megőrizve a számnév latin eredetét.
Hárommal magyarul tulajdonképpen csak a ’Szentháromság’ szavunk van, amely Isten háromszemélyűségét hivatott kifejezni – idegen nyelvekben a szent jelző különírandó, csak a magyarban fejezzük ki egybeírással a ’szent’ és a ’háromság’ szoros összetartozását. A Szentháromság számunkra a teljesség, a kölcsönös szeretet mintája.
A ’négység’ stb. szavak viszont már nem kerültek be a nyelvhasználatba, vajon miért? Erre én úgy válaszolnék, hogy azért, mert négy vagy több ember esetében már ’közösség’ről beszélhetünk…
A közösségről pedig visszakanyarodhatunk az egységhez. Ahhoz az egységhez, amely a hivatásunk:
„Csak ha megvan köztünk ez az egység, akkor vallhatjuk magunkat igazán keresztényeknek.
Jobb, ha valami nem annyira tökéletes, de megvan az egység a testvérek között, mint ha tökéletes, ám viszály dúl köztük, mert a tökéletesség nem a gondolatokban vagy a bölcsességben van, hanem a szeretetben.” (Az egység lelkisége, 172.o.)
Ne legyen tehát kétségünk afelől, hogy Isten szándéka az egység! Jézus ezt hagyta nekünk mintegy végrendelet gyanánt: „Legyenek mindnyájan egyek!”.
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: pixabay, saját