Április 18-a a műemlékek világnapja. Ennek apropóján beszélgettünk Fejérdy Tamással, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága tiszteletbeli elnökével és Körmendy Imrével, az Urbanisztikai Társaság örökös tiszteletbeli elnökével, lapunk ...
Magyar diákok egy szentföldi iskoláért
Számos iskolában szokás, hogy adománygyűjtésekkel segítik a rászorulókat. Így van ez az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium és Általános Iskolában is mintegy másfél évtizede. 2020-ban egy szentföldi evangélikus iskola javára rendeztek gyűjtést még nagyböjtben, az adomány azonban a járványügyi helyzet miatt adventben érkezik meg Jézus szülőföldjére. A karitatív hétről az intézmény igazgatója, Veizer Valéria és a program egyik szervezője, Péterfi Gábor mesélt nekünk.
Gondolom, hogy keresztény iskolaként hagyomány nálatok, hogy adománygyűjtést szerveztek. Kiknek segített már az iskola ilyen módon?
Veizer Valéria: 2005 tavaszán, több mint 10 évvel iskolánk újraindulását követően szerveztük meg az első karitatív hetet. Akkor Indonézia és Srí Lanka rászorulóinak szerveztünk adománygyűjtést. A 2004 karácsonyán Indonézia közelében történt szökőár-katasztrófa több mint 150 ezer áldozatot követelt. Országszerte gyűjtés indult, s diákjaink kezdeményezésére iskolánk is csatlakozott az Ökumenikus Segélyszervezet felhívásához. A következő évben az intézmény tanulóival és pedagógusaival egy Petőfi Sándorról elnevezett afganisztáni iskola javára szerveztünk gyűjtést, egy másik évben pedig az erdélyi árvízkárosultakat segítettük. 2010-ben a Tiszán levonuló ár kapcsán bajba jutott családoknak sikerült új szőnyegeket, kazánokat, tűzhelyeket vásárolni a gyűjtésünkből befolyt összegből. Jutott figyelem Böjte Csaba testvér árváira is, 2009-ben az általa létrehozott Dévai Szent Ferenc Alapítvány javára szerveztek gyűjtést az aszódi diákok. A következő években közvetlen környezetünkben élő rászorulókat támogattunk.
Hogyan jött az ötlet, hogy épp egy távoli országban lévő keresztény iskolát támogassatok? Hogyan fogadták ezt a célt a szülők, diákok?
Péterfi Gábor: A karitatív gyűjtéseinknek földrajzi szempontból mindig volt egy váltakozása: kezdetben főként távoli helyeken (pl. Indonézia, Afganisztán) élő rászorulóknak gyűjtöttünk, majd a gyűjtéseink célpontja fokozatosan a Kárpát-medencei régióra tevődött át. A váltakozásból következik, hogy a közeli helyszínek után ismét szerettünk volna az egyetemes szolidaritás jegyében egy távoli helyszínt találni következő gyűjtésünk céljául. Felfigyeltünk a Hungary Helps programra, ebben különösen hangsúlyos a sokszor távoli országokban élő, üldöztetést elszenvedő keresztények megsegítése. Megkerestük Azbej Tristan államtitkárságát, ahol örömmel fogadták a jelentkezésünket. Az is előrevitte az ügyet, hogy Dr. Munib A. Younan, a Jordániai és Szentföldi Evangéliumi-Lutheránus Egyház püspöke, a Lutheránus Világszövetség volt elnöke 2019 november végén Magyarországon járt, és előadóként részt vett a keresztényüldözés témájában megtartott nemzetközi konferencián, Budapesten. Ezekben a napokban Dr. Munib A. Younan feleségével együtt meglátogatta intézményünket, részt vettek egy interaktív tanórán, illetve diákokkal és pedagógusokkal beszélgettek a magyar és a szentföldi oktatás helyzetéről. A szálak összeértek: az iskolai karitatív hét hagyománya, a Hungary Helps és az evangélikus kapcsolat. A szülők – mint az elmúlt másfél évtizedben mindig – most is lelkesen támogatták az adománygyűjtést. Példa erre a papírgyűjtés, a családok már szeptembertől készülnek az újságok gyűjtésével erre a hétre. A diákok szerepe pedig a legfontosabb: nemcsak, hogy ők kezdeményezték 2005 elején az első gyűjtést, az elmúlt években Szó Ildikó tanárnő irányításával a diákönkormányzat fogja össze a karitatív hetek szervezését.
Milyen tapasztalatotok van általában a gyűjtésekről?
VV: A karitatív hét a keresztény szemléletmódot, az empátiát, a felelősségvállalást, az áldozatkészséget közvetíti tanulóink felé, továbbá célja a nemzeti szolidaritás Kárpát-medencei erősítése is. A program mindig a nagyböjti időszakban van, ami a lemondás, az egymásra és Istenre figyelés ideje. A rendezvény pedagógiai célokat is szolgál, a jótékony célra felajánlott pénzösszeg ugyanis diákjaink tevékenységének eredménye. Diákok üzemeltetik ilyenkor az iskolai büfét, saját készítésű kokárdákat és nőnapi virágokat árusítanak, papírgyűjtést szerveznek. A tehetséges diákok jótékonysági hangversenyt adnak a szünetekben társaiknak, s a belépőkből származó összeg is a kitűzött célt szolgálja. A sportok szerelmesei is segíthetnek: foci-, röplabda- és kosárlabda-bajnokságra kerül sor, s a nevezési díjakkal növelik a bevételt.
A tanulók kezdeményezésére az idei karitatív héten a programok tovább bővültek: a felsoroltakon túl ebben az évben a hajfonás, az íjászat és a baráti fotózás is bekerült a programok közé. Akik tehát összeállnak ketten-hárman egy-egy fénykép erejéig, és fizetnek fejenként 100 forintot a fotószakkörös diákoknak egy fényképért, egyrészt megörökíthetik a barátságuk egy pillanatát, másrészt a befizetett összeggel növelhetik azt az adományt, melyből a szentföldi keresztény fiatalok tanulását segíti az iskola. Eszünkbe juthatnak minderről Jézus tanításai is: „Mert ahol ketten vagy hárman összejönnek az én nevemben, ott vagyok.”, illetve „Szeresd felebarátodat, mint önmagadat!”. A diákjaink tulajdonképpen kétszer adnak ilyenkor: egymásnak is örömet szereznek, és a tevékenységközpontú adománygyűjtéssel az egyetemes szolidaritás jegyében távol élő, rászoruló társaikat is segítik.
A gyűjtés kapcsán volt-e lehetőségetek oktatási célokat is megvalósítani: ismereteket átadni a gyerekeknek a keresztények eltérő helyzetéről a világban, kitekinteni az egyetemes egyház nehézségeire?
PG: Igen, legalábbis törekedtünk erre. Az iskolai előkészítés már hetekkel a március elejei karitatív program előtt elkezdődött. Osztályfőnöki órákon beszélgetések zajlottak a korábbi gyűjtésekről. Ne felejtsük el, hogy minden évben az 5. és 9. évfolyamon új diákok érkeznek hozzánk, akiknek nincs közvetlen tapasztalatuk ebben a témában. Földrajz és történelem órákon a Közel-Kelet helyzetére külön is kitértünk a kollégákkal, továbbá volt rendhagyó, szentföldi útibeszámoló is. A hittanórákon előkerült a keresztények mostani helyzete a világban, kiemelve a szomorú tendenciát, a keresztényüldözés terjedését. A ráhangolódást egy, a témával kapcsolatos játékos totóval zártuk, amit a tanulók a karitatív hét előtti napokban töltöttek ki. Az adománygyűjtés nyitónapja is tovább gyarapította ismereteinket a közel-keleti keresztény fiatalok hétköznapjairól. A megnyitó rendhagyó áhítattal kezdődött, Dr. Fabiny Tamás püspök igehirdetése nyomán a fiatalokat különösen megérintette az a gondolat, hogy a mostani gyűjtés a bibliai tájakon élőket támogatja.
Az előadásból kiderült: püspök úrnak szívügye a közel-keleti keresztények megsegítése. Dr. Fabiny Tamás sokat tett azért, hogy az aszódi evangélikus iskola és a szentföldi evangélikus intézmények között elinduljon a kapcsolatfelvétel. Az áhítatot követő előadásában a szintén jelen lévő Azbej Tristan államtitkár kiemelte: az aszódi evangélikus gimnázium az első iskola Magyarországon, amelyik bekapcsolódik a Hungary Helps Programba. Ezt követően kitért arra, hogy ma a világban öt emberből, akit a vallása miatt üldöznek, négy keresztény. Magyarország elsőként kezdeményezte az üldöztetésben élő keresztények megsegítését. Egy afrikai püspököt idézve elmesélte, hogy az ottani keresztények nem is csak a támogatásnak, hanem a gondoskodás tényének örültek.
Fabiny Tamás evangélikus püspök, Azbej Tristan államtitkár és Veizer Valéria igazgató
Mit lehet tudni az ottani körülményekről és a konkrét támogatott iskoláról?
VV: A Szentföldön az evangélikus egyház több iskolát tart fenn, köztük van egy Jézus szülőhelyén, Betlehemben is. Az iskolák Jeruzsálemben, illetve onnan nem messze találhatóak. Jeruzsálemet a zsidó, keresztény és az iszlám vallás is szent helynek tekinti. A térség ugyanakkor számos konfliktusnak volt a helyszíne az elmúlt évszázadban, a vallási ellentéteken túl elegendő itt a palesztin-zsidó konfliktusra utalnunk. Jézusnak a főpapi imájában szereplő kérésének („Legyenek mindnyájan egy” – Jn 17,21) megvalósulása előtt tehát még számos akadály tornyosul a térségben. Éppen az oktatás területe lehet az, ahol a diákság körében kialakítható az elfogadás légköre. Kezdetben négy szentföldi evangélikus iskola támogatása került szóba, végül az egyházi tárgyalások nyomán a ramallah-i iskola lett a kiválasztott intézmény. Az iskola 1979-től tartozik a palesztin evangélikus püspökséghez. A jelenlegi politikai helyzet összetettségét jelzi, hogy Ramallah jelenleg a Palesztin Nemzeti Hatóság nem hivatalos fővárosa is, s a település 10 kilométerre északra van Jeruzsálemtől, a zsidó állam fővárosától. Püspök úr előadásából megtudtuk, hogy az ottani diákok napjainkban is sokszor csak katonai támaszpontokon átkelve juthatnak el lakóhelyükről az iskolába. Az is új volt a diákjainknak, hogy a ramallah-i iskolában a diákoknak tandíjat kell fizetniük, hogy tanulhassanak. Az oktatás ebben a térségben kiemelten fontos eszköze a felemelkedésnek.
Hogyan történt az adomány célba juttatása?
PG: Azbej Tristan államtitkár úr felajánlotta, hogy segít az adományunk eljuttatásában, azonban a koronavírus-járvány közbeszólt. Végül egyházi közvetítéssel juttatjuk el a tavasszal összegyűjtött pénzadományt és a videóüzenetet a közel-keleti kisvárosba. A böjti gyűjtésből így lesz adventi ajándék. A pénzadomány elküldése mellett a karitatív hét fényképeiből és videófelvételeiből válogatást készítettünk, diákjaink pedig egy videóban angol nyelven összefoglalták ramallah-i társaiknak mindazt, amit a gyűjtés nekik jelentett.
Milyen konkrét eredménnyel zárult a gyűjtés és milyen lelki haszna volt az iskola közössége számára?
VV: Az idei karitatív hét során 800 ezer forintot gyűjtöttek össze az aszódi evangélikus intézmény diákjai és pedagógusai, ezt az összeget utaljuk át a szentföldi iskolának. Ami a lelki nyereséget illeti, a nagyböjti időszakban az adománygyűjtéssel idén is kiléphettünk önmagunkból, a megszokott komfortzónánkból. Azzal, hogy másokra odafigyelünk, másokon segítünk, a szolidaritáson túl olyan kinccsel gazdagodhatunk, amelyből a későbbiekben meríteni tudunk.
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: facebook.com/EGA-Info