Másfél éve indult az Új Város Online, a harminc évig nyomtatott magazinként működő Új Város folytatásaként. Gyökereinkről, céljainkról, szerkesztőségi munkánkról, eddigi eredményeinkről írtunk egy cikket, amiben feltesszük a ...
Hogyan éljük át a húsvét üzenetét kisgyerekekkel?
Közeledik a kereszténység legnagyobb ünnepe, és kisgyerekes szülőként fejtörést okozhat, hogyan ünnepeljünk úgy, hogy a gyermekeink életkorához és befogadóképességéhez is alkalmazkodjunk, de mi is átélhessük húsvét örömét.
Vannak egyházközségek, ahol könnyen megoldható, hogy családként kapcsolódhassunk az ünnepléshez, de gyerekekkel legtöbbször nagy kihívássá, vagy egyenesen lehetetlenné válhat a szertartásokon való részvétel. Pedig a három szent nap liturgiája valójában egy három napig tartó egyetlen szertartás, amelynek minden eleme szervesen illeszkedik az ünnep üzenetéhez. Ennek egy vagy több kieső eleme jogosan okoz hiányérzetet annak, aki a családalapítás előtt mélységében élte ezeket a napokat.
Hogyan segítsük az egyes korosztályok kapcsolódását Húsvét mondanivalójához?
Az egészen picik számára sokszor még elég egy-egy jelkép, hiszen számukra még a kiszámíthatóság a lényeg. Velük érdemes Virágvasárnapra fókuszálni, a bibliai történeteket mesélni, akár közösen szent sírt készíteni. A mieink egyébként kiválóan aludtak is a szertartások alatt, így ekkor még nem okozott gondot a misztérium.
Óvodás kortól azonban érdemes az ünnep lényegi elemeit kiemelni, behozni a konkrét eseményeket, amelyeket a kisiskolás életkorban további beszélgetéssel lehet mélyíteni. Ebben az időszakban sajnos előfordulhat, hogy cserfesebb vagy mozgékonyabb csemeténk zavarja a többi hívőt, ennek ellenére én bátorítok mindenkit arra, hogy családként vegyünk részt a liturgián – vagy legalább egy részén. Általában a többi hívő elnézőbb és megértőbb, mint gondoljuk: szülőként minket is főleg a saját gyerekünk viselkedése zavar, a más gyerekével tapasztalatom szerint elnézőbbek vagyunk.
A nagyobb iskolásokkal, kamaszokkal már lehet filmeket nézni és beszélgetni róla, esetükben pedig nem kérdés, hogy kivehetjük a részünket a közösség készülődéséből is. Lehet menni templomot takarítani, szent sírt építeni, bekapcsolódni a virrasztásba és a keresztútba is.
Most néhány tippet adunk az egyes szent napokra lebontva, ezekből ki-ki helyzete és igénye szerint válogathat, hogy a család akkor is együtt élhesse át az ünnepeket, ha nem tudnak minden szertartásra együtt eljutni.
Nagycsütörtök, az utolsó vacsora kellékei.
Kreatív húsvét gyerekekkel
Az ünnep lényegét a kicsik még a tevékenységeken keresztül képesek átélni mélységében, amelyhez az alábbi ötleteket szedtem össze. Fontos szempont, hogy ezekre a napokra nem érdemes már nagytakarítást, beszerzést hagyni, hiszen mi magunk is akkor tudunk a gyerekekre és az ünnepre hangolódni, ha nem kell közben az ablaktisztítással és a kamrapakolással vesződnünk. A kiegyensúlyozott húsvéti időmenedzsmenthez egyszerű menün, elég alváson és szükséges mennyiségű mozgáson keresztül vezet az út.
Virágvasárnap
A vasárnapi misén elhangzó passió, a barkaszentelés és a körmenet önmagában is elég élményt jelent ahhoz, hogy elkezdjünk Jézus történetéről beszélgetni. Ezek az események nem annyira megterhelőek egy kisgyerek számára, mint gondolnánk, kár kihagyni. Ezen a napon érdemes elkezdeni készíteni a szent sírt is.
Nagyobb gyerekeket biztathatunk, hogy lego- vagy playmobil figurákkal játsszák el a történetet, akár készítsenek filmet belőle. Lehet, hogy ebbe még a nagyobb tesó is szívesen beszáll.
Nagycsütörtök. Lábmosás, Jézus nyomdokain.
Nagycsütörtök
A két, járvány sújtotta húsvétunk hozta magával és hagyta meg a családi oltárkészítésünk hagyományát. A családi imasarok ilyenkor átalakul, csupán egy-egy Krisztus-jelkép és 12 mécses marad. A három nap során a csütörtöki Krisztus-ikon helyét előbb a kereszt és töviság, majd a húsvéti gyertya veszi át.
Nagycsütörtök nálunk a pászkasütés ideje, minden családtag maga gyúrja meg és süti ki a kovásztalan kenyerét. Az utolsó vacsora emlékére a mi vacsoránk is ünnepélyes, bár egyszerű ételeket eszünk a szépen megterített asztalnál. A vacsorát követően vagy a délután folyamán közösen imádkozhatunk az oltárunkat körbeülve, amely során felolvassuk az ide vonatkozó szentírási szakaszt, énekelünk és a családfő megmossa a családtagok lábát, így emlékezve Jézus szolgáló szeretetének gesztusára. Az esti imát követően kisiskolásoknak már szervezhetünk rövid virrasztást is, csendes háttérzenével elkülönítve az estét a szokásos rutintól.
Nagypéntek, Jézus a kereszten.
Nagypéntek
Krisztus kereszthaláláról való megemlékezés lehet nagy falat egy gyereknek, ha azonban a saját szintjén beszélünk vele erről az áldozatról, képes lehet a befogadásra is. Kisebbekkel jó játék a feltámadás-doboz, amelyet akár a keresztút állomásaihoz is igazíthatunk. Az iskolásokkal már lehet komolyabb liturgikus eseményeket is átélni, például gyermek keresztutat járni. Ha a gyerekeink még maguktól nem írnak imát a stációkhoz, rajzoltathatunk vagy színeztethetünk velük állomásokat , és mi magunk is írhatunk számukra rövid és egyszerű elmélkedést. Jó gyakorlat lehet a bűneink felírása és elégetése egy fém tálban. Az esti szertartás helyett vagy után az otthoni oltárunkat is átalakíthatjuk, majd imádkozhatunk a kereszt körül.
Nagyszombat, Jézus a sírban.
Nagyszombat
Nagyszombat a jézusnélküliség állapota. Ilyenkor lehet elővenni a különböző korú gyerekeknek szóló filmes szenvedéstörténet-feldolgozásokat, valamint elkészíteni a húsvéti kalácsot, illetve a családi húsvéti gyertyát piros fonallal vagy gyertyadíszítő tollal, amely aztán egész évben világíthat az esti imákon és a családi ünnepeken. Nagyszombat este elérkezik a feltámadás-süti készítésének ideje is.
A nagyszombati szertartásnak legalább az elejére minden kisgyereket érdemes elvinni – persze van, ahol csak este 10-kor kezdődik, de a legtöbb templomban azért korábban –, hiszen az egy igazán szemléletes megjelenítése a Krisztus feltámadásából fakadó mindent elborító és átható örömnek. A tűzszentelés, a fény liturgiája kivételes élmények lehetnek. A gyerekek egyébként általában a hosszú, számukra követhetetlen prédikációkat unják, a nagyheti szertartások azonban úgy hosszúak, hogy tele vannak eseménnyel, ezért a gyerekek számára (is) kevésbé tűnnek hosszúnak, mint olykor egy-egy „sima” vasárnapi mise.
Üres a sír, feltámadt Krisztus!
Húsvétvasárnap
A gyerekek számára Húsvétvasárnapot nem szükséges szemléletesebbé vagy élményszerűbbé tenni, hiszen a sok-sok élmény, inger, családi találkozó bőven ad elég benyomást arról az örömről, amely bennünk is megszületett.
Nálunk nagy lelkesedés övezi ugyanakkor a szentelt pászka elkészítését, amelyet a férjem családjának hagyományai szerint elkészített ételekből állítunk össze, ki-ki a saját kicsi kosarában. A reggeli misék után sok helyen szerveznek a plébániák tojáskeresős játékot, báránysimogatást vagy más közösségi együttlétet.
Kívánom, hogy a húsvét lényegét minél mélyebben megérthessük mindannyian, és ezt gyermekeinknek is, évről évre egyre kifinomultabban adhassuk át!
Zenék a nagyhétre:
Johann Sebastian Bach: János-passió
Johann Sebastian Bach: Máté-passió
Thomas Tallis: Jeremiás próféta siralmai
Joseph Haydn: Krisztus utolsó hét szava a keresztfán
Filmek húsvétra:
Húsvéti történet gyerekeknek (Virágvasárnaptól Krisztus feltámadásáig)
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: (nyitókép) Húsvét vigíliája a Westminster apátságban – www.flickr.com/ Mazur/catholicnews.org.uk; (belül) Czap Villő saját családi fotói