Egy plébános, aki közel két évtizedig az egyik amerikai focicsapat lelkésze is volt, szolgáló vezetőként áll plébániája élén, mindig Isten tervét szolgálta, az egyházközösségben és a futballcsapatban egyaránt. A vele készült ...
Ne csak hallgassátok, cselekedjétek is!
Könnyen átérezhetjük azok helyzetét, akik hasonló élethelyzetben vannak, mint amiben mi voltunk valaha. Ha pedig túlmegyünk a józan, elvárható kedvesség határain, megtapasztalhatjuk az igazi kölcsönös szeretetet.
Indonéziában, Jakartában születtem, de később éltem Németországban, Kínában, majd Hongkongban is, és innen költöztem egyetemistaként Kanadába. Egyedül voltam, mikor megérkeztem, nem sok ismerősöm volt egy-két emberen kívül, de Torontóban nagyon otthonosan éreztem magam, és érzem magam a mai napig. Vagyis többször megtapasztalhattam életem során, milyen idegennek lenni egy ismeretlen országban.
Van egy plébániai házaspár, akiket évek óta ismertem már a misék utáni beszélgetéseinken keresztül. A feleség vietnámi, a férj szülei Indonéziából származnak – ez volt az egyik közös pont bennünk. Két éve a feleség váratlanul megkérdezte tőlem, bemutathat-e engem egy menekült családnak, akik éppen akkor érkeztek Kanadába. Azt is mondta nekem, hogy beszélik a nyelvemet, de miután megismertem őket, akkor derült ki, hogy a szülők és a négy gyerekük közül csupán két gyerekkel tudok szót érteni, a többiek csak vietnámiul tudnak. Így is nagyon örültem a találkozásnak!
Eleinte nehezen ment a szülőkkel a kommunikáció, így a két idősebb gyerekük tolmácsolt nekem vietnámiból angolra. Mivel nem túl messze laktak tőlem, fölajánlottam nekik, hogy hozom-viszem őket a templomba vasárnaponként, hogy részt vehessenek a szentmisén. Néhány hónappal később a család bejelentette, hogy el kell költözniük a környékünkről, mert a támogatójuk teljesítette az egyéves anyagi vállalását, így saját lábra kell állniuk. Találtak is egy alagsori lakást a plébániánktól messzebb.
A távolság ellenére én továbbra is fuvaroztam őket a misékre, de most már nem a mi plébániánkra, hanem az új lakásukhoz közeli, vietnámi plébániára, ahol a nyelv miatt otthonosabban érezték magukat. A saját, angol nyelvű misekönyvem segítségével a prédikáción kívül követni tudtam a szertartásokat. Több hónapon át jártam hozzájuk, intéztem a legkisebb gyermekük keresztelőjét, és a tízéves kislányuk beíratását egy katolikus iskolába.
A házaspár, akiken keresztül megismertem őket, később megjegyezte, hogy nincs szükség a további segítségemre, hiszen már elköltöztek a plébániáról, és így is annyi mindent megtettem ezért a családért…
„Cselekedjetek az ige szerint, s ne csak hallgassátok, önmagatokat ámítva” (Jak 1,22),
válaszoltam nekik az életigével. Erre a házaspár elismerte, hogy helyesen tettem, hogy nem fejeztem be a „szolgálatomat”…
Nemrégiben övsömört kaptam, így abba kellett hagynom a hosszú hónapok óta tartó fuvarozást. Féltem, nehogy átadjam a vírust a kétéves kislányuknak. Az édesanya azóta többször is hívott telefonon, hogy tudassa velem, mennyire hiányzom a családnak. Azt is fölajánlotta, hogy eljön hozzám több napra, hogy segítsen a háztartásban, gondomat viselje, főzzön rám. Legszívesebben azonnal ott termett volna nálam, ha nem vagyok elég határozott… Viszont azóta is érzem, hogy az irántam való törődésük szívből fakad, és nagyon meghatott ez a kölcsönössé váló szeretet!
Florence Liu, Torontó, Kanada
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: Pexels
Forrás: https://www.youtube.com/watch?v=U6JuDKlTleY&ab_channel=FocolareMedia
Fordította: Antal M. Gergely