Új év, új tervek, új célok. De mit tegyünk, ha kiábrándult passzivitással, esetleg iróniával léptük át az óév küszöbét? Ez most, a két éve tartó járvány bizonytalanságai közepette persze sokakkal megeshet, de az is lehet, hogy ...
Keresztényként a társadalomban – Könyvek, amik segíthetnek
A világban élnek, de nem e világból valók – maga Jézus mondta ezt az övéire, a keresztényekre. De mit jelent ez a gyakorlatban? Számos társadalmi, szociális etikai kérdés merülhet fel bennünk miközben próbálunk keresztényként helytállni. Segítségül három olyan könyvet ajánlok, melyekből a keresztény társadalmi tanítás tükrében megfogalmazott gyakorlati elveket ismerhetünk meg.
Az első könyv, amit ajánlok, tulajdonképpen Ferenc pápa társadalmi tanításának foglalata. 2013 óta Ferenc pápa számos alkalommal fejtette ki gondolatait arról, hogyan kellene a mai világnak az evangélium szellemében megújulnia.
A Hatalom és pénz című kötetben Michele Zanzucchi egybegyűjtötte és szisztematikusan elrendezte mindazt, amit a pápa a hatalom működési mechanizmusáról, a gazdaság működéséről, a társadalmi igazságosságról mondott különböző fórumokon. Nem egyszerűen egy antológiáról van szó, hanem egyfajta értelmező összefoglalásról. Minden gondolat a pápáé, de különböző helyeken és időben elhangzott mondatok állnak egymás mellett, egymást kiegészítve, erősítve.
Ha valaki ezek után azt gondolja – jogosan –, hogy a szerkesztő így meg is másíthatta a Szentatya szavainak értelmét, kontextusaikból kiragadva azokat, az megnyugodhat. Nem kell jobb bizonyíték arra, hogy ez nem így történt, mint az, hogy Ferenc pápa saját maga írt hosszú előszót a kötethez, amiben újra összefoglalja gondolkodásának alappilléreit. Álljon itt néhány gondolatébresztő és kedvcsináló mondat ebből a különleges előszóból:
„Vajon túlzás lenne arra törekedni, hogy bevezessük a gazdaság, a pénzügy, a nemzetközi együttműködés és a munka nyelvezetébe a közösség szót, értve rajta a többiekkel és a közös otthonunkkal való törődést, a tényleges szolidaritást, a valós együttműködést és az ajándékozás kultúráját? A jó nem megállapodottságot és nem belenyugvást jelent. Ellenkezőleg, a szeretet művészete – a jó hadseregének egyetlen használati útmutatója – megköveteli, hogy tevékenyek legyünk, igényli, hogy merjünk kezdeményezni, hogy ne fáradjunk bele keresni a találkozást, hogy tudjunk némi áldozatot hozni és nagy türelemmel bánni mindenkivel annak érdekében, hogy együttműködésünk minél gyümölcsözőbb legyen.
(…)
Az a tény, hogy sok munkás, vállalkozó és cégvezető már az igazságosság, a szolidaritás és a béke szolgálatában áll, megerősít bennünket azon meggyőződésünkben, hogy az igazság, a szeretet és a szépség útja, bár meredek, mégis járható és szükséges a gazdaság és a pénzügy terén is.” (8. o.)
A kötetnek különös aktualitást adhat, hogy a koronavírus miatt elhalasztott „Ferenc gazdasága” című, ifjú közgazdászoknak szóló nemzetközi konferenciát novemberben tervezik megrendezni. Ez a könyv kiválóan alkalmas arra, hogy a téma iránt érdeklődők felkészüljenek erre az eseményre.
Manapság, ha nem a koronavírusról beszélünk, akkor a klímavészhelyzet a téma. A környezetünkkel való kapcsolat, az ökológiai megtérés immár a vallásos diskurzus részévé is vált, s ebben maga a pápa az egyik főszereplő.
Az EcoOne csoport magyarországi tagjai, akiknek írásai olvasóink előtt sem ismeretlenek, csak az utóbbi időben közöltük ezt, ezt és ezt a cikket tőlük, 2018-ban egy kis könyvecskében összegyűjtötték, hogyan teheti az átlagember a mindennapjai részévé az ökológiai szemléletet. Segítségül a nemzetközi közösség által kidolgozott Öko-dobókockát hívják. A szeretet-dobókocka mintájára az öko-dobókocka hat oldala is hat programot tartalmaz, egy-egy mondatot, ami vezet a nap folyamán és segít, hogy észrevegyem, mit tehetek a környezetemért. Az új tanév kezdete kiváló alkalom, hogy lenüldetet vegyünk és elkezdjünk eszerint élni! Környezetismeret órán vagy osztályfőnöki óra keretében is kiválóan használható!
Harmadik ajánlatunk egy építész házaspár kötete. Címe a ma oly népszerű „családbarát” jelző mintájára alkotott neologizmust tartalmaz: a Városbarát család címet viseli. Honlapunk rendszeres szerzője, Körmendy Imre és felesége Mária e kis kötetben most nem elsősorban a szakmai közönséghez szól, bár művük ma már tananyagként is szolgál az egyetemen. Számukra a város a benne lakó emberek közössége és az épített környezet célja, hogy ezt a közösséget szolgálja, erősítse. Éppen ezért városaink minőségét nem tőlünk függetlenül, hivatalokban, engedélyeztetési folyamatok során határozzák meg a döntéshozók, hanem mi magunk, ahogyan belakjuk a nekünk szánt teret, ahogyan képesek vagyunk közösen dönteni róla szűkebb környezetünkben, például a lakásunk berendezésekor vagy a tágabb közösségben: a társasházban, a kerületünkben. Imre és Mária saját családi tapasztalataikat is megosztják velünk, hogy bemutassák, a városunk akkor lesz családbarát, ha mi magunk városbarát családokként élünk.
Körmendyné Érdi Mária–Körmendy Imre: Városbarát család. Új Város, Budapest, 2014.
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: Brian Merrill/pixabay (nyitókép)