Ferenc, a mi pápánk

A mai napon búcsúznak a Szentatyától a Szent Péter téren, majd temetik el a Santa Maria Maggiore Bazilikában. Az Új Város hasábjain kiemelt figyelemmel kísértük végig pápaságát. Nemcsak katolikus gyökereink, hanem a szellemiségünkkel olyannyira egybecsengő és értékeiben iránymutató volta miatt is.

ferenc-a-mi-papank

Olvasási idő: 2 perc

 

A teljesség igénye nélkül szemlézünk az elmúlt években róla, tőle, a számára fontos témákról szóló cikkeink közül, nem időrendben, hanem egyes témák köré csoportosítva.

 

 

 

 

Bergoglio pápa a Ferenc nevet választotta, és pápasága alatt több szempontból a Szent Ferenc-i értékeket képviselte. A katolikus egyházfő első enciklikája, a Laudato si’ sokak meglepetésére a teremtésvédelemmel foglalkozott. – Teremtésvédelem Ferenc pápa szerint: a Laudato si’ enciklika.

De a teremtésvédelem nem maradt csupán elmélet, az egyetemes egyház újult lendülettel kapcsolódott be a teremtett világ védelmébe, és 2022-ben egy film is született a pápai levél nyomán. – Átfogó ökológia. – Törzsfőnök a pápánál. – Ferenc pápa üzenete a föld lakóinak.

 

A Fratelli tutti enciklikájában az Irgalmas szamaritánus példabeszédéből kiindulva azt közvetítette, hogy ő egy olyan egyetemes testvériséget képzel el, ahol az áldozat van a fókuszban. – Ferenc pápa enciklikájáról.

 

Pápaságát a perifériára szorultakhoz fordulás jellemezte. Arra szólított fel, hogy fogjuk bátran a leggyengébbek pártját. – Ferenc pápa: „Hogy egy testvéribb világot építsünk…”, és erre maga mutatott példát. – Egy fogvatartott nő találkozása Ferenc pápával.

 

De ez számára nemcsak a hajléktalanokat, a menekülteket jelentette, hanem a modern társadalmainkban peremre szorult idősek kiválasztottságát is. Katekézis-sorozatot tartott a témában, és 2021 óta az ő kezdeményezésére, Szent Anna és Joachim ünnepéhez kapcsolódva tartjuk meg a nagyszülők és idősek világnapját. – Éreztessük az időseinkkel: „Nem hagylak el”.

 

A „ferenci” lelkiség az ökumené és a vallásközi párbeszéd terén is kibontakozott, amiben támogatta a Fokoláre Mozgalmat és a Sant’Egidio közösséget is. – Béke és testvériség – a vallások közötti párbeszéd jegyében. – Egyetlen emberiség: a béke forradalmi útjai.

 

A Fokoláre Mozgalom tagjaihoz többször is bátorítólag szólt, például Loppiánóban: Kreatív hűséggel alakítsuk a jövőt.

 

A pápa már a Családszinódus és a Fiatalok szinódusa munkálataiba is bevonta a laikusokat. Ez a törekvése, Isten teljes népének bevonása a szinodalitásról szóló Szinódussal bontakozott ki. – Ferenc pápa történelmi újítása: püspöki szinódus Isten egész népével. – Szinodalitás, avagy a küldetés ereje.
Ebben a beszédében ő maga fejtette ki, mit ért szinodalitás alatt, és miért tartja fontosnak a ma egyháza számára: A „Szentlélek és mi”: a szinodalitás lelkéről.

 

Ennek a pápaságnak sokan sokféle aspektusát emelték ki, és fogják még kiemelni. Tőzsér Endre, Massimo Borghesi, Aranyi Krisztina és Vincenzo Di Pilato két évvel ezelőtt az Új Város Online-on is leírta a meglátásait. – Ferenc pápa: mérleg 10 év elteltével.

Nem egyszer inspirálódtunk az újságírókhoz, a kommunikációban dolgozókhoz intézett szavai által is. Szellemisége iránytű marad számunkra.

  • megosztas-feliratkozas-tamogatas
  • Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!

Fotó: 2018. május 10-én Loppiánóban, a Fokoláre Mozgalom olaszországi városkájában (Magyar Kurír)

Legújabb könyveink: